امام زمان خود را بشناسیم!

 

 

مهدی کیست؟

حضرت مهدی(عج الله فرجه) امام دوازدهم ما شیعیان، از نسل امام حسین (علیه السلام)، فرزند امام حسن عسگری (علیه السلام) و مادرش «نرگس خاتون» است، که به زبان عربی «نرجس» خوانده می شود. بنا بر قول مشهور مادر حضرت از نسل حواریون و یاران خاص حضرت عیسی (علیه السلام) است.

به دلیل فشار شدید حکومت در آن زمان، تولد امام مخفیانه و با معجزه همراه بود و عده بسیار کمی از آن مطلع شدند. پدر بزرگوارش او را مخفی نگه می داشت تا دشمنان به او دسترسی نداشته باشند. آن امام بعد از شهادت پدر بزرگوارش، از دیده ها غایب گشت و در جامعه ظاهر نگردید. او از آن زمان تا به حال در میان مردم زندگی می کند، اما کسی ایشان را نمی شناسد و تا هنگامی که فرمان قیام از سوی خداوند به ایشان برسد، ناشناس زندگی خواهد کرد. (3)

راه های مختلفی برای شناخت امام زمان (عج الله فرجه) وجود دارد.

حارث ابن مغیره نصری می گوید: به امام صادق (علیه السلام) عرض کردم، با چه چیزی امام شناخته می شود؟

فرمودند: به وسیله آرامش و وقار.

عرض کردم: دیگر با چه چیزی؟

فرمودند: او را به وسیله حلال و حرام بشناس، و نیازمندی مردم به او و اینکه او به احدی محتاج نیست، و در نزد او سلاح رسول خدا (صلی الله علیه و آله) است.

وظیفه هر شیعه ای است که امام زمان خود را بشناسد و نمی تواند از زیر این مسئولیت شانه خالی کند. و علاوه بر این، باید روح انتظار را در خود پویا نماید و در همه حال، دعا برای فرج امامش را فراموش نکند.

عرض کردم: آیا به غیر از وصی و فرزند وصی از افراد دیگر هم امام می باشد؟

فرمودند: امام نمی باشد، مگر وصی و فرزند وصی. (4)

اما برای شناخت حضرت ولی عصر (عج الله فرجه)، دو راه کلی وجود دارد: و آن دو راه قرآن و سنّت می باشد.

الف) قرآن کریم

قرآن کریم تجلّی ذات باری تعالی بر نبی مکرّم اسلام (صلی الله علیه و آله) است. برخی از آیات قرآن ظهور در مسأله مهدویت داشته و مباحث پایان و آینده جهان را بررسی می کنند و برخی دیگر از آیات با توجه به روایات، به تأویل برده شده است.

به عنوان نمونه دو آیه را ذکر می کنیم: 

ما، در «زبور» بعد از ذکر «تورات» نوشتیم، سرانجام، بندگان شایسته من، وارث و حاکم زمین خواهند شد. (5)

امام باقر (علیه السلام) در تأویل و تغییر این آیه فرموده اند: «این بندگان شایسته که وارثان زمین گردند، حضرت مهدی (عج الله فرجه) و اصحاب او در آخر الزمان هستند. (6)

خداوند برای آنهایی که ایمان آورده و عمل صالح انجام داده اند، وعده داده است، که آنان را خلیفه روی زمین نموده، همانگونه که پیش از آنها را خلیفه ساخته بود. (7)

امام سجاد (علیه السلام) بعد از تلاوت این آیه فرمودند: اینان از شیعیان ما هستند. خداوند این کار را در حق آنان به دست مردی از خاندان ما خواهد کرد. آن مرد مهدی این امت است. (8)

نشناختن امام زمان خود، به معنی عدم ارتباط با امام است و ارتباط نداشتن با امام، یعنی قطع پیوند هدایت با خداوند و این همان مرگ جاهلیت و خروج از دین و گمراهی است. امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: مردم معاف و معذور نیستند به این که امام شان را بشناسند.

ب) سنت:

روایات گسترده ای، به مسأله مهدویت پرداخته و مباحث آن را شناسانده اند، و در کتاب های حدیثی اهل سنت نیز روایات نبوی متعددی در مورد مسأله مهدویت ذکر شده است، به عنوان نمونه روایت مربوط به حضرت مهدی (عج الله فرجه) در صحیفه حضرت زهرا (سلام الله علیها). جابر می گوید: روزی بر فاطمه (سلام الله علیها) وارد شدم، صحیفه ای را در دست مبارک او دیدم که اسم پیامبر (صلی الله علیه و آله) و تمامی اسامی ائمه دوازده گانه (علیهم السلام) در آن ثبت شده بود. جابر همه آن اسامی را ذکر کرده، که از جمله اسم مبارک حضرت مهدی (عج الله) در این روایت این چنین آمده است: أبا القاسم، م، ح، م، د بن الحسن و هو حجة الله تعالی علی خلقه و امّه جاریه و اسمها نرجس. (9)

 

نتیجه سخن

وظیفه هر شیعه ای است که امام زمان خود را بشناسد و نمی تواند از زیر این مسئولیت شانه خالی کند. و علاوه بر این، باید روح انتظار را در خود پویا نماید و در همه حال، دعا برای فرج امامش را فراموش نکند.

 

پی نوشت:

1.       بحارالأنوار، جلد8، صفحه 368.

2.       بحارالأنوار، جلد23، صفحه 88.

3.       ترجمه و تلخیص منتخب الأثر، صفحه 123.

4.       غیبت نعمانی، صفحه 413.

5.       سوره انبیاء، آیه 105.

6.       مجمع البیان طبرسی، جلد7، صفحه 66.

7.       سوره نور، آیه56.

8.       مجمع البیان طبرسی، جلد7، صفحه 152.

9.       کمال الدین و تمام النعمه، جلد1، صفحه 420.

منابع:

بحارالأنوار، علامه مجلسی.

ترجمه و تلخیص منتخب الأثر، آیت الله صافی گلپایگانی.

غیبت نعمانی.

مجمع البیان، طبرسی.

کمال الدین و تمام النعمه، شیخ صدوق.

 

 

/ 2 نظر / 25 بازدید
بارانــه

مقتدایان امام حسین‏ علیه السلام كسانى هستند كه از مایه جان خویش در راه خدا نثار مى‏كنند و به راستى حسین آموزگار بزرگ شهادت است كه هنر خوب مردن را در جان بى‏تاب انسان‏هاى عاشق، تزریق می كند. دکتر علی شریعتی

گذرگاه سایبری

سلام ممنون که به وبلاگ ما سر زدی و نظر دادی راستی وبلاگی خیلی قشنگی داری بازم به سر بزن گذرگاه سایبری